Terzi İbrahim usta 40 yıldır mesleğini sürdürüyor

0

Trabzon Şalpazarı İlçesi Dereköy Mahallesi sakinlerinden İstanbul Sançaktepe ilçesi Orhangazi Mahallesi’nde 40 yıldır terzilik yapan 57 yaşındaki İbrahim Tunç, hazır giyim sektörünün hızla ilerlemesine rağmen mesleğini sürdürüyor.

Şalpazarı İlçesinde terzi esnafı merhum  Kamil Şekerci’nin dükkanında 16 yaşında öğrendiği mesleğini devam ettiren Tunç, İstanbul Sançaktepe ilçesi Orhangazi Mahallesi’nde her sabah erkenden açtığı iş yerinde müşterilerin getirdiği elbiselerin tamirini yapıp, sipariş aldığı giysileri dikiyor.

Tunç Şalpazarı Sisdağı Gündem muhabirine, 1980’de terziliğe başladığını,25 yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda personeli olarak Askeri Dikim evinde mesleğini sürdürdüğünü ve  2011’de ise kendi iş yerini açtığını söyledi.

Sancaktepe İlçesi Orhangazi mahallesinde mesleğini sürdüren Tunç,  açmış olduğu dükkanında severek yaptığı mesleğini ve sanatını her sabah erkenden iş yerini açarak kadın erkek ayrımı yapmaksızın müşterilerin getirdiği Takım elbise, pantolon, etek, gelinlik, abiye elbise onarım ve düzeltmelerini yaptıktan sonra kendisine sipariş verilen pantolonları elinden geldiğince o gün teslim etmeye çalışarak müşteri memnuniyetini kazanıyor.

Terziliğin güzel bir meslek olduğunu aktaran Tunç, mesleğini severek yaptığını belirterek, şöyle devam etti:

Zaten sevmesek mümkün değil bu mesleği yapamayız. Gücümüzün yettiği kadar mesleğimizi yapmaya devam ediyoruz. Tek sorunumuz, mesleği öğretecek eleman yetişmemesidir. Şimdi herkes okuyor. Eskiden sadece bir ustanın yanında 2 kalfa çalışırdı, 3-4 de çırak olurdu. Ama şimdi tek başımıza mesleğimizi sürdürüyoruz. Bütün terziler aynı sorunu yaşıyor. Bütün meslektaşlarımız tek başına çalışıyor.”

“İşini baştan savma yapmayacaksın”

Terzilik mesleğinin dikkat ve titizlik isteyen bir meslek olduğunu belirten Tunç, “Mesleğini severek yapacaksın. Sıfır hata ile yapmaya çalışacaksın. İşini baştan savma yapmayacaksın. Çünkü müşterinin sana geri dönüşümü olumlu olduğu zaman ayakta durursun. Bu durum arkadaşlarına ve çevrene de sirayet eder. Bu meslekte kişilik, ustalık ve terbiye de lazım. Müşteriye karşı güler yüzle ve tatlı dille davranmalısın. Bunların hepsinin bir arada olması lazım. Biri olup da diğerleri olmazsa olmaz.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here