Sri Lanka’nın Bağımsızlığının 70. Yılı Trabzon’da kutlandı

0
Sri Lanka’nın bağımsızlığının ve Türkiye ile diplomatik ilişkilerinin 70’inci yılı, Trabzon’da bir otelde düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Sri Lanka’nın bağımsızlığının 70’inci yılı Trabzonda’da kutlandı.

Sri Lanka’nın bağımsızlığının ve Türkiye ile diplomatik ilişkilerinin 70’inci yılı, Trabzon’da düzenlenen etkinlikle kutlandı. Sri Lanka’nın Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohideen Amza, iki ülke arasındaki dostluğun çok eskilere dayandığını ifade ederek, “Türkiye ile Sri Lanka arasındaki iş birliğini daha ileri noktaya taşımak istiyoruz” dedi.

Sri Lanka’nın Trabzon Fahri Konsolosu Atilla Ataman ise sadece özgür kalmayı değil, özgür olunmasını da sağlamak üzere bugün Ortadoğu’da büyük bir mücadelenin içine giren Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Sri Lanka’nın yaklaşık 130 yıllık bir geçmişi bulunduğunu anlattı.Ataman, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Sri Lanka Devlet Başkanı’nın Türk Büyükelçiyi arayarak Türkiye’nin yanında tavır aldığını vurguladı.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz da Sri Lanka’nın her zaman Türkiye’nin yanında olduğunu belirterek, “Dostlarımızın kimler olduğunu görüyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminde ilk arayan Sri Lanka Devlet Başkanı’dır. Bu da ayrı bir değer ve önem katıyor.” dedi.

Konuşmaların ardından Trabzon Valisi  Yavuz ile Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Amza ve Ataman’a günün anısına plaket verdi.

Sri Lanka’nın yerel dans gösterilerinin ardından sona eren programa Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Rusya’nın Trabzon Başkonsolosu Valery Tikhonov, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç,Şalpazarı Ak Parti İlçe Başkanı Zeki Çabuk,Şalpazarı Muhtarlar Dernek Başkanı Mustafa Kel,Ağasarçepnispor Kulüp Başkanı Nurettin Ataman,Belediye Başkan Yrd. Hasan Karabayır ve bazı muhtarlar,Geyikli eski Belediye Başkanı Ahmet Yüksel Gülay, ile davetliler katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here