Sisdağı Yaylası Su Projesi Yarıda kaldı

Şalpazarı ilçesinin sahile en yakın ve en yüksek yaylası Sisdağı zirvesinde Pazar mevkinden alınarak motorla Camışdüzüne yapılan su deposuna basılarak Sisdağı Yaylasına bağlı 1500 haneye  su verilmesi olan Sisdağı Yaylası su projesi ortada kaldı.

İddialara göre 2016 yılında gündeme getirilen Sisdağı Yaylası Projesi’nin başlangıç noktası olan Sisdağı Yaylası Pazarlık mevkiinden  bugüne kadar 3 kez debi ölçümü yapılmasına ve saniyede 50 litre aktığının tespit edilmesine rağmen hangi sebepten olduğu bilinmeden proje yarıda kaldı.

2016 yılında tasdit edilip 2018 yılında yapılan ödenekle beraber  ihalesi yapılarak başlatılan proje kısa bir süre sonra çalışmalar durdu. Farklı yıllarda yapılan tüm ölçümlerde su kaynağının yeterli olduğu belirtilmesine rağmen ihalesinin iptal edilmesi ve ortada bırakılması Sisdağı yaylasında yaylacılık yapan insanları zor durumda bıraktı.

Sisdağı yaylası yayla sakinleri, su debisinin yeterli ölçümlerde olmasına rağmen projenin sahipsiz kalmasına anlam veremediklerini belirtti.Hatta projenin uygulama çalışmalarında Camışdüzü ve horon alanı mevkiine depolar yapıldı. Sisdağı Yaylası özelliği olan topuk otu çimleri çalışma sırasında bozuldu. Bu proje bütün Sisdağı Yaylasını ve 1500 haneyi  kapsıyor. Projeyi başlatanlar bizi yarı yolda bıraktı. Bu projedeki su kaynağı elektrik gideri olmadan kendi cazibesiyle akıyor.Su Projesin yarıda kalmasına tepki gösteren yayla sakinleri devam etmeyecek ti bütün bu harcamalar neden yapıldı.Yayla sakinleri Sisdağı su projesin neden yarıda kaldığını niçin devam etmediğini merak ederek yetkililerden açıklama bekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here