Şalpazarı’nda yayla Göçleri Başlıyor

0

Şalpazarı”ndaki köy ve mahalle muhtarları Sisdağı yaylası,Kadırga Yaylası ve Alaca Yaylası  civarındaki obalarına giriş tarihlerini  duyurdular. Yaylacılar okulların tatile girmesini beklemeden yollara dökülecek.Buna göre obalara ilk göç girişi 5 Haziran Çarşamba günü başladı.

Şalpazarı ilçesinde yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte yaylalara göçler başladı. İlçede hava şartlarının mevsim normallerine ulaşmasıyla besiciler, yaylalara hareket etti. Mayıs ayı ortalarında küçükbaş hayvanlarla başlayan yayla göçü, Haziran ayında ise büyükbaş hayvanlarla yaylaya göçler başladı. Kimi yaylacılar hayvanlarıyla beraber yürüyerek yaylaya giderken, bazı aileler de kamyonlar vasıtası ile yaylaya ulaşıyor.

Buna göre ; Kireç, Sugören ve Kalecik Mahallesi göçleri Davunlu Obası’na, Çamkiriş ve Turalıuşağı Mahallesiyle, Düzköy Mahallesi göçleri de Aktaş Obası”na gidecek.

Simenli, Kabasakal, Tepeağzı, Sütpınar, Güdün, Gökçeköy ve Kuzuluk köyleriyle Dereköy Mahallesi”nin göçleri Alaca Yaylası, Başoba ve Çeşmeler Obası”na gidecek.
Geyikli Mahallesi yaylacıları çoğunlukta Sisdağı Yaylasına giderken Alaca yaylası ve Kadırga yaylasına gidiliyor. Sayvançatak, Çamlıca, Doğancı, Dorukkiriş köylerinin göçleri Kadırga yaylasına Eskala Obası’na gidecek.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here