Şalpazarı Orman İşletme Şefi Emrah Karaalan Yazdı; Şalpazarı’nın Geleceği İçin

Ağasar denilince hep aklımıza dereleri, balı, şenlikleri geliyor. Fakat bu derelerin, yaylaların turizme ve istihdama açılması, kooperatifleşerek daha fazla süt ve süt ürünleri üretimi hep gerilerde kalıyor.İlçemiz muhteşem bir coğrafi ve kültürel coğrafyayı kapsıyor bizlere düşen ise bu imkânlardan en üst seviyede faydalanmak olmalı.

Göreve geldiğim Nisan 2014’ten bu yana hep daha etkin ve sürdürülebilir ormancılık faaliyetlerini icra etmeye çalıştım.

Halkımızın orman idaresinden daha fazla fayda bulması ve orman-halk ilişkisini en iyi duruma getirebilmek için çaba sarf ettik.

Hamdolsun geçtiğimiz yıl sadece 10 Kilometre orman yolu ile hedefimizi büyültmeye devam ediyoruz.

Devletimizin nefesini ve imkânlarını halkımıza ulaştırmak için seferber olmuş durumdayız.

Fakat bu çalışmaları yaparken bir noktada problem yaşıyoruz.Şalpazarı’nda nitelikli olsun veya olmasın ağaç ürünleri işleyen bir tesis bulunmamakta ve buna paralel gelişen bir istihdam sektörünü canlandırmaya çalışmalıyız.

Sadece 2017 yılında 20.000 m3 orman ürünü üretimi ile rekor kırdık fakat bu üretimi ilçemizde işleyecek hammadde tesisimiz yok.

2 yıldır düşüncemde olan bu durumu ilçemiz önce gelen iş adamlarının desteğiyle inşallah ete kemiğe büründürerek sağlam temelleri olan ve istihdama imkân sağlayacak şekilde kurumsallaştırmak için çalışacağız.

Geçtiğimiz günlerde bu amaçlar doğrultusunda Alaca Ormancılık Ltd. Şti. temellerini attık ve kuruluşunun gerçekleştirilmesine vesile olduk.

İnşallah önümüzdeki yıllarda orman ürünlerimizi çevre illerde değil bizzat ilçemizde işlenerek istihdama fayda sağlayacaktır.

Son 4 yılda Şalpazarı’nda 30 kilometreden fazla orman yoluna orman idaresi olarak imzamızı attık.

Yatırımlarımızı sürekli olarak artırarak mesafeleri kısalttık ve halkımızın ormana olan ihtiyacının azaltarak ormandan en yüksek faydalanmayı sağladık.

Or-Köy çalışmalarımız ile köylerimizde dış cephe kaplama, Dam örtüsü, Mikro yatırım projeleri, Güneş enerji sistemleri gibi onlarca projeyi gerçekleştirerek 100’den fazla vatandaşımıza neredeyse faizsiz ve 7 yıla varan geri ödemeler ile hizmet sunulmasına vesile olduk.

2017 Yılında Neler Yaptık?

 

Arıcılık bölgemizde çoğu vatandaşımızın gerek gelir gerekse hobi amaçlı yaptığı bir kalkınma modeli. Bu amaçla Sütpınar bölgemizde Bal Ormanı oluşturarak Kestane, Ihlamur ve Karayemiş başta olmak üzere 58500 fidanı toprak ile buluşturduk.

Allah nasip ederse 2018 yılı içinde Simenli Bal ormanımızı hayata geçirerek 20Bin fidan ile bölgemizin bal üretimine katkı sağlamayı hedeflemekteyiz.

Göllüalan mesire yerimizin ihalesini yaparak kır lokantası şeklinde inşaat çalışmalarına Mayıs ayı gibi başlamayı düşünüyoruz.

Yine Şıhkıranı mevkiinde 60 dönüm alanda iş adamlarımız tarafında konaklamalı A Tipi bir mesire alanımızın ihale aşamasına gelindi.

Umuyorum ki Ağasar turizm imkânları ile de bu coğrafyada söz sahibi olacaktır.

Öncelikli hedeflerimiz mevcut orman varlığımızı artırırken ormanlardan en yüksek şekilde faydalanmaya çalışmaktır.

Bu doğrultuda orman yolu yapımına hız verdik.

Her ortamda söylüyoruz Asfalt kalitesinde orman yolu yapıyoruz.

Sadece 2017 yılında 667 Bin Türk Lirası harcayarak yaklaşık 10 Kilometre orman yolu yaptık.

 

 

Bu yıl içerisinde Kuzuluk mahallemiz ile Gatağacı mevkii arasındaki yolu bağlayarak halkımızın Alaca Yaylasına olan ulaşımı 27 Km’den 3 Km gibi bir uzaklığa düşürdük. Ağasar’ın vekili Sayın Salih Cora’nın bu yolun yapımında ve programa alınması konusunda emeğini asla unutmamalıyız.

İŞKUR tarafından organize edilen Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında çalışanlarımızı en aktif şekilde kullanmaya gayret ettik.

Fidan bakımı, mahalle mezarlıklarının temizlenmesi başta olmak üzere ilçemizdeki kamu kurumlarının boya ve restorasyonu ile ilçemize fayda sağlamaya çalıştık.

Atatürk Ortaokulunun tüm sınıflarının yenileme ve tadilatının yapılarak genç kardeşlerimiz için nezih ortamlarda eğitim görmelerini sağladık.

 

Atıl durumda olan tüm binalarımızı yenileme çalışması kapsamında modern hale getirdik. Şıhkıranı mevkiinde daha önceleri Böcek Laboratuvarı olarak kullanılan bina ve Hanyanı mevkiinde depo olarak kullanılan binaları restore ederek kullanıma sunduk.

Şalpazarı İçin Ne Yapabiliriz?

Öncelikle kurumsal ve büyük çapta düşünmeli kooperatifleşme yolunda adımlarımızı sağlam atmalıyız.

İlçe kaymakamlığımız atıl durumda olan arazileri kullanacak, devletimiz ise teşvik çalışmaları ile istihdama katkı sağlayacak.

Örnek olarak 80 Kovan Arı, 100 Dönümde Ceviz Badem, 300 Küçük Baş, 200 Büyük Baş Hayvan ile gençleri sisteme çekip, burada çalıştıracak, bir süre sonra sistemden çekilecek.

Bu şekilde bir yol izlediğimizde hem ürün çeşitliliği artar hem de yatırıma dönük istihdam projeleri ile kalkınma yolunda önemli bir yol kat ederiz.

Gençlerimizi kırsalda üretime teşvik etmek zorundayız. İlçemizde bu gibi imkânlar var iken şehirde asgari ücretle iş aramak ancak bizlere zarar verecek ve kalkınma yarışında geriye düşmemize neden olacaktır.

Gençlerimize üretmeyi öğretmemiz gereklidir. Kırsaldaki işsiz gençlere asgari ücret dışında, iş kapıları aralamak Lazım arıcılık yapsınlar koyun, keçi baksınlar Ceviz Badem yetiştirsinler.

Kaymakamlıklar kooperatif kurup, bu insanlara üretime dâhil edebilir. Karma Ekonomik Model olmadan bu gençler sistem dışında kalır.

Kırsaldan kente göçün yoğun olduğu yerlere bakın. Kıraathaneler tıklım tıklım.

Köyler bomboş, millet köyüne giderken; yumurta, tavuk, domates, biber götürüyor.

Kalkınmanın bir tarafı kesinlikle KIRSAL olmalı.

Emrah KARAALAN

Şalpazarı Orman İşletme Şefi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here