Şalpazarı Mahalle sakinleri İftar Vermek İçin Birbirleriyle Yarışıyorlar

Şalpazarı ilçesinde hayırseverler iftar vermek için sıraya giriyor.

Şalpazarı ilçesinin bütün mahalleleri bu Ramazan ayında mahallelerin hayırsever sakinleri, mahalle halkına iftar vermek için liste oluşturdu. İftar verebilmek için birbirleriyle yarışan  Şalpazarı ilçesinin tüm mahalle halkı, ramazan öncesinden başlayarak kendileri veya aileleri adına verilecek iftar yemeği gününü belirledi.

Bazı Mahallelerden geleneksel hale gelen ,Bazı Mahallerde vefat eden geçmişlerin ruhuna hitaben hayırseverlerin verdiği iftarlara civar ilçelerden de katılım oluyor.Genç kızların ve genç erkeklerin  ramazan ayına ait yöresel kıyafetlerle hizmet ettiği iftar sofrasına gelemeyen yaşlıların evlerine yemek götürülüyor.

Şalpazarı İlçesi Ramazan Bayramı’nın birinci günü yapılan toplu bayramlaşma ile Keşkek Yemeği ikramı da  tüm mahalle gelenekleriyle de tanınıyor.İftara katılan Mahalle sakinlerinden  , gündüz tarlada çalıştıklarını, eve geldiklerinde iftar telaşlarının olmadığını söyleyerek, “Elimizi, yüzümüzü yıkayıp köy meydanında oruçlarımızı açıyoruz. Çok memnunuz, inşallah ömür boyu bu güzel geleneğimiz sürer.” diye konuştular. Bazı Mahalle Muhtarlarından aldığımız bilgilere göre İftar verecek Hayırsever mahalle sakinleri bu yıl Ramazan ayı içerisinde iftar vermek için sıra bulamadıklarını bir sonraki yılda ki Ramazan ayına sıra yazıldıklarını söylediler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here