Şalpazarı Düzköy Mahallesinde örnek Organizasyon

0

Trabzon’un Şalpazarı İlçesinin Düzköy Mahallesinde unutulmaya yüz tutan futbol organizasyonu yeniden yapıldı. Düzköy mahallesinde düzenlenen turnuva Merhum Kemal Karagül anısına düzenlendi.

Trabzon’un Şalpazarı İlçesinin Düzköy Mahallesinde geçmişte uzun yıllar düzenlenen futbol turnuvası göç nedeniyle unutulmaya yüz tutmuştu. Turnuvanın düzenlendiği saha ise eskimiş tel örgüleri sarmaşıklarla kapanmış beton duvarları dökülmeye başlamış sahanın bir kısmı heyelan nedeniyle bütünlüğü bozulmuş ve saha çürümeye yüz tutmuştu. Köyün ileri gelenleri ve gençleri kendi imkanları ile sahada geçici bir düzenleme yaparak uzun yıllar devam eden, gelenekselleşmiş bu futbol turnuvasını yeniden canlanması adına kurban bayramını da fırsat bilerek tekrar düzenlediler.

Turnuvaya yaşlı genç çocuk kadın herkes ilgi gösterdi. Yüzlerce kişinin ilgi gösterdiği turnuvaya dualar eşliğinde başlandı ve birbirini tanımayan insanlarda bir araya gelerek kaynaşma imkanı buldu. Köylüler turnuvanın tekrar geleneksel hale gelerek her yıl düzenlenmesini istiyor ancak futbol sahası yılların yorgunluğunun vermiş olduğu deforme durumu ile buna pek elverişli değil ve sahanın revize edilmesini istiyorlar.

Özellikle ufak da olsa insanların saha içerisinden maçı izlememeleri için bir tribün yapılması gerektiğini söyleyen köylüler; “Burası geçmişte yıllardır köyler arası ve irili ufaklı birçok turnuvaya ev sahipliği yapmıştır. Fakat yaklaşık 20 yıldır köyden kente göç ve değişik sebeplerle yapılmıyordu. Bu anlamda bir özlem vardı ve bu özlem bu yıl bir nebze olsun giderildi. Köyümüzde yeni jenerasyon ile eskiler arasında bir kopukluk vardı ve bu yabancılaşmanın giderilmesi adına da çok güzel bir etkinlik oldu. Sahamızın fiziki şartları iyi değil ve iyileştirilmesi gerekiyor. Köyümüz futbolu çok seviyor ancak saha koşulları buna çok elverişli değil. İnsanlar saha içerisinden maçı izlemek zorunda kalıyor. Özellikle ufak da olsa bir tribün yapılması gerekiyor. Her şeye rağmen yine de çok güzel bir organizasyon ve kaynaşma oldu. Bu tür güzelliklerin devamını diliyoruz” diyerek yetkililerden de yardım bekliyor.

Köyün orta yaş üstü insanları kendi aralarında nostaljik bir maç yaptılar ve Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız’ın da katılımı ile ödül töreni düzenlenerek turnuva bu yıl için sona erdi.
Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 15 kişi, Hüseyin Kurukız ve Muhammet Karataş dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

Kaynak:61Trabzonhaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here