ŞAİHL’nde Yürütülen e Twinning Projeleri Büyük İlgi Görüyor

0

Şalpazarı Anadolu Imam Hatip Lisesi 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı için çeşitli eTwinning projelerine katılarak öğrencilerin aktif çalışacakları , eğlenirken öğrenecekleri teknolojik bir ortam yaratıyor.Şalpazarı Anadolu Imam Hatip Lisesi 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı için çeşitli eTwinning projeleri şu şekilde sıralanmıştır.

”IroName Island”Projesi ile eğlenerek öğreniyoruz;

Şalpazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde bulunan 8. sınıf öğrencilerinin İngilizce öğretmenleri Aynur Korkmaz danışmanlığında yer aldıkları “IroName Island” adlı eTwinning projesi öğrencileri çeşitli etkinliklerle web 2.0 araçları ile tanıştırıyor. Proje öncelikle öğrencilerin İngilizce dersine olan ilgilerini arttırmayı hedefliyor. Bu hedef kapsamında öğrencilerin eğlenceli aktivitelerde yer almalarına imkan tanınıyor. Web 2.0 araçlarının kullanımı ile başlayan proje online görüşmeler ve video hazırlamalarla devam edecek. Öğrencilerin aktif yer alacakları bu projenin her aşamasında hem öğretmenlerden hem de öğrencilerden değerlendirme anketleri düzenlenerek geri dönütler alınacak. Bu dönütler projedeki tüm ortaklara projenin devamında yapılacak etkinlikler için birer kaynak oluşturacak.Öğrenciler bu proje sayesinde kendilerini özgürce ifade ederken, diğer ortak okullardaki farklılıkları ve benzerlikleri tartışabilecek. Ayrıca teknolojiyi etkin kullanarak kendi fikirlerini üretebilecekler. Öğrenecekleri web 2.0 araçları sayesinde kendi öğrenme materyallerini oluşturabilecekler.Proje kapsamında öğrencilere güvenli internet kullanımı ve internet etiği ile ilgili bilgiler de verilecek. Bu gibi bilgilerin ortak okullardaki diğer öğrenci ve öğretmenlerle de paylaşılması sağlanacak.

 

”LGSurvivors ”e Twinning projemiz başlıyor.

Şalpazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde bulunan 8. sınıf öğrencileri İngilizce öğretmenleri Aynur Korkmaz danışmanlığında “LGSurvivors” adlı eTwinning projesine katıldılar. Eğlenirken öğrenecekleri bu proje öğrencileri Liseye Giriş Sınavı’nın İngilizce bölümüne hazırlarken aynı zamanda İngilizce dersine olan ilgilerini ve motivasyonlarını arttırmayı amaçlamaktadır. Bir çok digital araçla öğrencileri sınava hazırlamanın yanı sıra İngilizce dil yeteneklerinin ve kelime bilgilerinin arttırılması da hedeflenmektedir. Öğrencilerin sınav streslerini en aza indirgemek de birincil amaçlardandır. Projede öğrenci merkezli öğrenme ortamı oluşturulacaktır.Her bir okul ve öğrenciler her hafta hazırlayacakları digital quiz veya oyunlarla sınava hazırlanırken diğer ortak okulların quizlerini ve oyunlarını da kullanabilecekler. Öğrenciler ve öğretmenler arası canlı görüşmeler de projemizde yer alacak. Projede öğretmenler ve öğrenciler bir eğitim öğretim yılı boyunca aktif olacaklar. Proje sonunda yapılması planlanan ortak ürün ile tüm konular biraraya toplanmış olacak.

“Mevlana Gibi – Like Mevlana” adlı yeni eTwinning projemiz başlıyor.

Şalpazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi “Mevlana Gibi – Like Mevlana” adlı eTwinning projesine katıldı. 23.09.2019 tarihinde başlayan proje hümanizm felsefesini benimseyen, kadına, çocuğa, hayvana ve doğaya şiddeti önlemek için faaliyet yürütecek, insan haklarına önem veren kültürel ve demokratik bir projedir. 23.09.2019 tarihinde başlayıp 22.12.2019 tarihinde sonlanacak ve 13 hafta sürecek olan “Mevlana Gibi – Like Mevlana” adlı eTwinning projesi kapsamında öğrenciler İngilizce öğretmeni Aynur Korkmaz danışmanlığında etkinliklere aktif olarak katılacaklar. Kitap ve hikaye okuma, okuduğunu anlama ve eleştirel gözle bakma alışkanlıklarının yanı sıra web 2.0 araçları kullanma ve sosyalleşme yetisi geliştirecekler. Öğrenciler proje için logo ve poster hazırlayacaklar. Mevlana’nın hikayelerini okuyacak ve etkinliklere aktif olarak katılacaklar.Akademik becerilerin geliştirilmesinin yanı sıra öğrencilerde insan, hayvan ve doğa sevgisi, Engelliler Günü farkındalığı oluşturma da hedeflenmektedir. Proje kapsamında Atatürk’ü anma etkinlikleri de düzenlenecektir. Proje sonunda öğrencilerde farklı etkinlikleri işbirliği ile gerçekleştirirken oluşan olumlu duygular öğrencilerin kitap okuma alışkanlığı edinmelerine katkı sağlayacak. Ayrıca Mevlana hakkında daha geniş bilgiye sahip olacaklar. Projenin sonunda tüm ortaklar tarafından yapılacak olan ortak ürün ile öğrenciler istedikleri anda Mevlana ile ilgili bilgiye rahatça ulaşabilecekler.

“We are coding, we are learning” adlı etkinlik ile kodlama haftasında biz de varız

Şalpazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri İngilizce Öğretmenleri Aynur KORKMAZ danışmanlığında “we are coding, we are learning” adlı etkinlik ile 05-20 Ekim 2019 tarihleri arasındaki kodlama haftasına hem tüketen birey olmaktan bilinçli üreten birey olmak hem de teknolojiyi olumlu yönde kullanma yetilerinin geliştirilmesi için aktif olarak katıldılar. Kodlama, yazılımlar üretmek, uygulamalar oluşturmak ve web sitesi yapmak gibi çağımızın bilgi ve iletişim teknolojilerini yönlendiren alanların temelini oluşturmaktadır. Kodlama ile öğrencilere sadece teknoloji becerileri kazandırmak değil problem çözme, iletişim kurma, planlama, takım çalışması, karar verme, değerlendirme ve yaratıcılık gibi hayatlarının her alanında faydalı olacak yeterlilikleri geliştirme de hedeflenmiştir. Bu kapsamda, öğrencilere temel kodlama kavramları ile ilgili verilen eğitimin ardından basit kodlama etkinlikleri gerçekleştirildi. Bu sayede öğrenciler hem kodlama dünyası ile tanışıp kodlama nedir sorusunun cevabını öğrenmiş hem de teknolojiyi olumlu yönde nasıl kullanacaklarını görmüş oldular.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here