Mehmet Okuyan Şalpazarı’nda “Kur’an ve Hayat’”konulu konferans verdi

0

Şalpazarı İşadamları Derneği tarafından hazırlanan Prof. Dr. Mehmet Okuyan; tarafından  “Kur’an ve Hayat” konulu konferan Şalpazarı ilçesinde yapıldı.

Prof. Dr. Mehmet Okuyan Şalpazarı Çinkaya Düğün Salonunda dinleyicileriyle buluştu. Şalpazarı’nda yoğun ilgiyle karşılaşan Mehmet Okuyan, “yoğun ilgi gösteren vahiy dostu kardeşlerime gönülden teşekkür ediyorum. Rabbim vahyi hayatımıza, hayatımızı vahye şahit kılanlar eylesin” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Kur’an ve Hayat”   konuyu anlatan Prof. Dr. Okuyan, önemli konulara değindi. Müslümanların en büyük probleminin Kur’an’ı din konusunda temel referans kaynak olarak konumlandırmamak olduğunun altını çizen Okuyan: “Birbirini tekrar eden yanlışlar ‘çoğunluk’ maskesi altında asırlardır sürüp gidiyor. Bir sözün doğruluğunun ölçüsü o sözün geçmişten beri gelmesi ve çoğunlukça kabullenilmiş olması olamaz. Eğer din konusunda bir söz söylenecekse bu Kur’an’dan olmak zorundadır, Kur’an’a dayanmak zorundadır” dedi. Konuşmasında Hucurat suresi bağlamında gıybet ve iftira konusunu ele alan Okuyan, bir kimsenin yaptığı ama yüzüne söyleyemeyeceğimiz bir şeyi arkasından söylemenin gıybet, yapmadığı bir şeyi yapmış gibi anlatmanın iftira olduğunu bunun da Kur’an’a göre büyük bir günah olduğunu ve maalesef bunun yaygın olduğunu, bu hastalıktan kurtulmak gerektiğini vurguladı. Okuyan, bununla birlikte lakap takma konusunun da yaygın olduğunu ve Kur’an’ın bunu da yasakladığını belirtti.

Şalpazarı İşadamları Derneği tarafından hazırlanan konferansa;Şalpazarı İşadamları Derneği Başkanı Murat Demir ve yönetim üyeleri yanı sıra;Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız,Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Beldüz,Mahalle muhtarları,din görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here