Katip Şadi Hastaneye Kaldırıldı

0

Katip Şadi Hastaneye Kaldırıldı

Görele,Derekuşçulu Köyünden,yöresel kemençe sanatçısı ve kemençenin duayeni Katip Şadi aniden rahatsızlanarak (Beyne bıhtı atması sonucu )Görele Devlet Hastanesi daha sonra Giresun Devlet Hastanesine sevk edilerek tedavi altına alındı.

 

Kâtip Şadi kimdir? (Kendi dilinden Arşivden)

Görele,Derekuşçulu köyünde doğdum,sene ya 1936 ya da 1938,tam emin değilim.Kemençeyi elime aldığımda,dokuz on yaşlarındaydım.Ne annem vardı, ne babam,etrafta amca,dayı,kimse kemençe çalmazdı.Evde kemençe yok; ama civarda vardı; en meşhurları Picoğlu lakaplı Osman Gökçe,Karaman lakaplı Halil Kodalak hocam olan Durkaya lakaplı Kemal İpşir.Hepsi de,ustalığa ait sırlarıyla göçüp gitti. Allah rahmet etsin.

Kemençeyi elime alınca,acemiliğimiz vardı, bilmiyorduk ki ne yapacağız,ne edeceğiz.Sonra düğün faslı başladı,haftada bir iki gün boş kalırdım,diğer günler hem oynar,hem oynatırdım.Başka hiç bir iş yapmadım.Benim kemençeden başka işim olmadı.

Kemençe çalmaya tam olarak kaç yaşında başladığımı hatırlamıyorum ama tahminen on yaşından önce başladım.Benim kemençeye merakım vardı,köyümüzde de kemençe çalabilen insan yoktu,düğünlerimize başka yerden kemençeciler geliyordu.Bu yüzden çevrem ve ailem tarafından bu mesleğe,bu sanata teşvik edildim. Özellikle babam bana bu konuda çok destek oldu, bana bir kemençe aldı,bende kendimce çalıyordum ama usta mehtarların yanında çok eksiğim olduğunu gördüm onlardan ders alarak eksiklerimi gidermeye çalıştım.

Şalpazarı ilçesi nüfusuna kayıtlı Hüseyin Yeter Katip Şadi’yi Hastanede ziyaret etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here