Geyikli Dernek Başkanlarından Birlik Beraberlik Mesajı

0

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Şalpazarı ilçesi Geyikli Mahallesine bağlı Yenimahalle yaşayan bazı vatandaşlar tarafından Yenimahalle’nin bağlı bulunduğu Geyikli Mahallesinden ayrılarak  tek muhtarlık tarafından yönetilmesi üzerine İstanbul’da bulunan Geyikli Derneğinde Dernek Başkanlığı yapan Dernek Başkanları  Geyikli Mahallesi bir bütündür ayrılmak söz konusu olamaz diyerek birlik  beraberlik mesajı verdiler.

İstanbul’da bulunan Geyikli Beldesi Kültür ve Sosyal Yardimlaşma Derneği’nde geçmiş dönemlerde dernek başkanlığı yapan ve mevcut dernek başkanı konu hakkında ortak mesaj yayımladılar.Dernek Başkanlarının mesajında;

 Birlik ve beraberlik yaşam alanında oldukça önemli bir olgudur. Başarının ve yükselmenin anahtarlarından biri olan birlik ve beraberliktir. Atasözümüzde de anlatıldığı gibi “Birlikten kuvvet doğar.”Kuruluşumuzun 1500 yıllara dayanan Geyikli Köyü herkesimin bildiği gibi bir bütündür.Bilindiği gibi mezarlıklarımız,yaylalarımız,hatta aynı sofrayı paylaştığımız mahalle halkımız bir bütündür.Nasıl ki et tırnaktan ayrılamaz Geyikli Köyü bir bütündür ayrılma gibi konunun gündeme gelmesi söz konusu olamaz.

İnsanlar toplumsal yaşamda çoğu işte kendi başına başarı yakalamakta zorlanır. Çünkü her iş tek başına başarılan işler değildir. Bugün demokratik ülkelere baktığımızda Devlet yönetim sadece bir kişinin elinde yükselmemektedir. O devleti ayakta tutan birlik ve beraberliktir. Birlik ve beraberlik olmadığı sürece o toplumda düzen ve birliktelik beklenmez ve kısa sürede yıkılmaya yüz tutar. Çünkü iç karışıklık meydana gelecek ve insanlar birbiri ile çatışmaya girecektir. Oysa birlik ve beraberlik olduğu sürece o topluma karşı hiçbir güç karşı koyamaz.

İnsanı insan yapan en önemli hususlardan birisi onların birlik ve beraberlik içinde yaşamasıdır. Her türlü ihtiyacını tek başına giderecek, hiçbir insana muhtaç olmayacak, büyük sıkıntılardan ve belalardan sadece kendi imkanları ile kurtulacak hiçbir insan yoktur. Her insan, zaman zaman başka insanların yardımına, desteğine ihtiyaç duyar. Dayanışmanın verdiği güçle, en zor işlerin üstesinden bile gelir.Bizler İstanbul’da kurduğumuz Geyikli Derneği adı altında bir çok birlik beraberliğe imza attık.Tabiki sorunlar olabilir bu sorunları bir araya gelerek ,iştişare yaparak çözebileceğimizi umuyoruz.

Eskiden beri birlikteliğin, dayanışmanın önemi anlaşılmış ve bu konuda çeşitli özlü sözler söylenmiştir. Özellikle Türk atasözleri arasında çok önemli bir yere sahip olan ”Yalnız taş duvar olmaz.”, ”Bir elin nesi var, iki elin sesi var.”, ”Tek ağaçtan orman olmaz.” gibi sözler, birlik ve beraberliğin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu ortaya koymaktadır. Gerek günlük hayatımızda gerekse de toplumsal hayatımızda bu birlikteliğe çok önem vermemiz gerekir. İnsanlarının ortak düşünce ve değerlere sahip olmadığı bir vatanın uzun süre varlığını devam etmesi çok zordur. Özellikle dışarıdan gelecek tehlikelere karşı bütün halk birlik içinde olmazsa, büyük kayıplar yaşayabilirler. Oysa ortak değer ve düşünceleri olan insanlar, birbirine sımsıkı bağlıdırlar. Birbirinin gücünden güç alarak her türlü zorluğa karşı durabilirler.

İnsanlar daima birbirine muhtaçtır. ”Ben kendime yeterim.” diyen insan büyük laf etmiştir. evet, belli bir süreliğine insan kendisine yetermiş gibi hissedebilir. ancak öyle bir zaman gelir ki yanımızda birileri olmadan, birilerinin desteği ve yardımı olmadan tek başımıza bir hiç oluruz.

Geçmişimize baktığımızda birçok savaşı kazanmanın altına birlik ve beraberlik yatmaktadır. Türk ordusunun birbirine olan güveni, beraberliği savaşlarda başarı yakalamamıza yardım etmiştir. Bundan dolayı birlik ve beraberliği her daim ihtiyacımız vardır. Her konuda birlik ve beraberlik sağlandığı sürece engeller ortadan kalkacaktır. Bundan dolayı sizlerde yaşamınızda birlik ve beraberliğe önem vermeli, onun gücüne inanmalısınız.dediler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here