Cumhurbaşkanı açıkladı! Trabzon’a kötü haber! Normalleşme yok!

Normalleşe süreci kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı şehirlere göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şehir haritasını açıkladı. Açıklanan haritada Trabzon yüksek riskli iller arasında yer aldı.

Milyonların beklediği koronavirüs tedibrleri kapsamında normalleşme sürecinin detayları belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyüp Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca detayları açıkladı.

Bakan Koca’nın paylaştığı haritada Trabzon yüksek riskli iller arasında yer alırken bir çok şehirde normalleşemeye geçilirken Trabzon’da geçilmeyeceği bildirildi.

BAKAN KOCA AÇIKLADI: TRABZON YÜKSEK RİSKLİ

Yüksek riskli illerin arasında yer alan Trabzon’un haritasını paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada ”İllerimiz risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayrıldı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. Buna göre normalleşme adımları uygulanacaktır. Tedbirli ve kademeli normalleşecegiz.” dedi.

TRABZON’DA PAZAR GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI DEVAM

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalara göre Trabzon için geçerli kararlar şu şekilde:

”Çok yüksek ve yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü sokağa çıkma yasağı devam edecek”

TÜM ÜLKEDE 21 İLE 5 ARASINDA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINA DEVAM

”21 ile 5 arasındaki sokağa çıkma kısıtlaması ise tüm ülkede devam edecek”

TRABZON’DA LİSELER YÜZ YÜZE SINAVA GİRECEK

”Yüksek ve çok riskli illerde ise sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak”

TRABZON’DA 8. VE 12. SINIFILAR AÇILIYOR

”Okullar Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında ilkokullarda 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacak”

TRABZON’DA RESTORAN ÇAY BAHÇELERİ GİBİ YERLER AÇILMAYACAK

”Restoran, kafeterya, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 7 ile akşam 19.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebileceklerdir. ”

TRABZON’DA 65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTI VATANDAŞLARA KISITLAMA DEVAM

”Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerde kaldırıldı, yüksek ve çok riskli illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacak”

İŞTE DÜŞÜK VE ORTA RİSKLİ İLLER İÇİN KARARLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise normalleşme sürecine alınan yeni kararları duyurdu:

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. ”

”Ülkemizin tamamında süren akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma kısıtlaması ise sürecek. ”

Okullar Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında ilkokullarda 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacak. 

Düşük ve orta riskli illerde diğer kademelerde de eğitim öğretime başlanacak. Yüksek ve çok riskli illerde ise sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak. 

Restoran, kafeterya, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 7 ile akşam 19.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebileceklerdir. 

Halı saha, yüzme havuzu gibi tesisler düşük riskli illerde sabah 9 ile akşam 19.00 arasında faaliyet gösterecekler. 

Kamunun çalışma saatleri tüm illerde normale dönecek. 

Nikah gibi merasimler düşük ve orta riskli illerde 100, yüksek ve çok yüksek riskli illerde 50 kişiyle sınırlı olarak yapılacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here