CHP Trabzon’da yeni başkan belli oldu

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 37. Olağan Trabzon İl Kongresi bugün gerçekleşirken yeni başkan Ömer Hacısalihoğlu 176 oyla yeni başkan oldu

Mevcut İl Başkanı Güzide Uzun, eski Ortahisar İlçe Başkanı Ömer Hacısalihoğlu ve eski Dernekpazarı İlçe Başkanı İbrahim Akbulut’un İl Başkanı adayı olduğu kongreye partililer yoğun ilgi gösterdi.

328 DELEGE OY KULLANDI OY KULLANMAYAN İSİM SAYISI

9 Cumhuriyet Halk Partisinde (CHP) oy verme işleminin ardından zarfların açılma işlemine geçildi. Toplamda 328 Delege oy kullanırken oy verme hakkı olup, oyunu kullanmayan sadece 9 delegenin olduğu belirtildi.

YENİ BAŞKAN HACISALİHOĞLU OLDU

Yapılan oylama sonucunda Ömer Hacısalihoğlu, 176 oyla CHP Trabzon yeni il başkanı olurken Güzide Uzun 133 oy, İbrahim Akbulut ise 16 oy aldı.

HACISALİHOĞLU 61SAAT’E KONUŞTU

CHP Trabzon yeni İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, 61saat’e yaptığı açıklamada, “Sayısal anlamda üstünlük yok yarın seçim olsa birlikte sahaya çıkacağız. Demokratik bir yarıştı. Bugüne kadar böyle oldu bundan sonra da böyle olacak. Hasım değiliz biz. Böyle bir sonucu bekliyordum” dedi. Hacısalihoğlu, ilk ziyareti kime yapacaksınız sorusuna ise, “İlk ziyaretimizi il başkanlarını toplayarak onlarla ilgili fikir alışverişi yapacağız” ifadelerini kullandı.

  Kongre salonuna girişte 3 adayın temsilcileri partilileri karşılarken, burada kalem gibi çeşitli hediyeler verildiği görüldü. Saat 10:00’da başlayacağı açıklanan kongre saatinde delegelerin çoğunun salonda dışında olduğu görülürken burada aday temsilcilerinin kulisler yaptıkları gözlendi.  Kongrenin yapıldığı Ramada Otel’in hemen dışı ise adayların posterleri ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun posteri ile donatıldı. Katılımın üst düzey olduğu kongreye, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, İstanbul Milletvekili Özgür Karabut, İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan,  PM Üyesi ve CHP Trabzon eski Milletvekili Haluk Pekşen, CHP eski Milletvekili Umut Oran, Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramiz Uzun, PM Eski Üyesi İdris Akyüz, Başakşehir Belediye Meclis Üyesi Hakan Karanis, CHP Trabzon Eski İl Başkanları, Çevre İllerin İl Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, İlçe Başkanları ile partililer katıldı.

ESKİ BAŞKANLARA PLAKET VERİLDi

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan kongrede görevi devreden eski yöneticiler ve 18 ilçe başkanına da plaket verildi. Plaket alan isimler arasında İl Başkana adayı olan eski Ortahisar İlçe Başkanı Ömer Hacısalihoğlu’nun da bulunması dikkat çekti. Plaket töreninin ardından ise kongreyi yönetecek olan Divan Başkan ve üyelerinin seçimi yapıldı. Verilen önerge sonrasında ise Divan Başkanlığına İstanbul Milletvekili Özgür Karabat seçildi EKREM İMAMOĞLU MESAJI!

İstanbul Milletvekili Karabat, Divan Başkanı seçildikten sonra yaptığı konuşmada ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Trabzonlu olduğuna dikkat çekti. Karabat, “Trabzonlular 31 Mart’ta Türkiye’ye büyük bir mesaj verdiler. İçinizden çıkan yiğit bir adam “gençliğimiz var, inancımız var” dedi Türkiye’de giden bütün olumsuzluğa rağmen umut oldu. O nedenle Trabzon’da, Trabzon il kongresinde divan başkanlığı yapmaktan onur duyuyorum. Buradan sayın Ekrem İmamoğlu’nu bir kez daha tebrik ediyorum. İyi ki varsınız. Zor durumlardan gidiyoruz, zor zamanlardan geçiyoruz. Bu kongreler umudun kongreleri. Bu kongreler Sivas Kongresinin devamı olan kongreler. CHP’nin ilk kongresi Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimiyle Sivas Kongresidir dedi.

EN BÜYÜK ALKIŞI İMAMOĞLU ALDI

Kongrede mesajlar okunurken en büyük alkışı ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu aldı.

BLOK LİSTE ÖNERİSİ KABUL EDİLDİ

Gündemin oylanmasıyla devam eden kongrede seçimlerin blok liste ile yapılması önerildi. Normalde CHP’nin seçimleri Çarşaf Liste ile yapılırken bu öneri sonrasında yapılan oylamayla CHP 37. İl Kongresi Blok Liste ile yapılması oy çokluğu ile kabul edildi.  Kongreye gelen bir başka öneriyle birlikte ‘Dilek ve Temenniler’ bölümü, ‘Seçim Gündemi’nin önüne alındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here