Başkan Kurukız;Hayden Sisdağına..

0

27 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan şenlikler, Karadeniz’in yaylalarında yapılan horonun kemençe ile buluşması şenlikleri olarak da adlandırılır.

Sis Dağı’nın zirvesinde, 1950 metre yükseklikte yer alan Sis Dağ Yaylası’nda çevredeki oba ve köylerden gelenlerin katılımı ile yapılan şenlikler her yıl Temmuz ayının 4. cumartesi günü gerçekleştirilir.Şenliklere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Trabzon Milletvekili Av. Salih Cora ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in de katılacağı belirtildi.

Bütün hemşehrilerini Cumartesi günü Sis Dağı’na davet eden Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, “Sis Dağı’nın zirvesinde 1950 metre yükseklikte Sis Dağ Yaylası bulunur. Yaylada çevre oba ve köylerden gelenler ile Sis Dağı Şenlikleri yapılmaktadır. Şenlikler Temmuz ayının 4. cumartesi gününde yapılır. Dağ üzerinde Temmuz ayına kadar kar erimez. Herkesi bu güzel manzarayı görmeye davet ediyorum” diye konuştu.

İNANILMAZ BİR DOĞAMIZ VAR

Yaylaların bölge için çok önemli yerler olduğunun altını çizen Başkan Kurukız, “Özellikle kültürümüzü, geleneklerimizi yansıtan, yayla göçleri ve yayla şenliklerine çok önem veriyoruz. 200 yıldır bu şenlikler düzenleniyor. Sis Dağı; horonun, eğlencenin, kültürün yanı sıra, aynı Bayrak altında şanla şerefle bir ve beraberce yaşamın tesis edildiği, yeni nesillere aktarıldığı yer demektir. Yayla şenlikleri bir kültürdür. Bölgemizin kültürünü ve geleneklerini yeni nesillere ulaştırmak için çalışmalıyız. Uzun yıllar sürdüğümüz bu kültürü bu senede sürdüreceğiz. Trabzon’umuzun harika bir doğası var” şeklinde konuştu.

GELECEĞİMİZ YAYLA TURİZMİDİR

Şehrin ve bölgenin geleceğin yayla turizminden geçtiğinin altını çizen Kurukız şöyle devam etti: “Bu anlamda son yıllarda önemli projeler hayata sokuldu. Bunun için çalışma başlattık. Yerli ve yabancı birçok turisti buralara çekerek turizm sektörünün gelişmesi için adımlar atıyoruz. Bu konulara büyük önem veriyor ve hassasiyet gösteriyoruz. İnşallah daha da önemli adımlar atacağız. Çalışmaya devam edeceğiz ve daha güzel olacak. Sis Dağı Yayla Şenliği’nin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bütün hemşehrilerimiz ve misafirlerimiz ile hafta sonu şenliklerde buluşacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here