Araştırmacı Yazar Turan Uzun ” Şalpazarı Şehit ve Gaziler” Kitabı İmza Günü

0

Trabzon’un kültür ve sanat çevrelerinin tanınan ismi olan Araştırmacı Yazar Turan Uzun 6 Mayıs 2018 Pazar günü   düzenlenecek olan ”Şalpazarı Şehit ve Gaziler Kitabı” 2.imza günü Acısu Şalpazarı Acısu Hıdırellez Kültür Bahar Bayramı Şenliğinde  gerçekleşecektir. 

Araştırmacı Yazar Turan Uzun Şalpazarı Acısu Hıdırellez Kültür Bahar Bayramı Şenliği  ve Şalpazarı Şehit ve Gaziler Kitabı” 2.imza günü hakkında açıklamada bulundu;Uzun;Geleneksel olarak her yıl yapılmasına 06.05.1990 yılında karar verilip ilki yapılan; Uluslar arası Şalpazarı Acısu Hıdırellez Kültür Bahar Bayramı Şenliğinin 06.Mayıs.2018 Pazar günü 27.si düzenlenecektir.
Bu şenlik kıştan çıkıp yaza merhaba demenin ve yapılacak olan yaz şenliklerinin ilki olarak düzenlenmiştir. Baharın güzelliklerinin yaşandığı bir o kadar da insanların rengârenk giyim kuşamları ile süslenen bu şenlik, geçmişten gelen bir ananenin yaşatılması noktasında yörenin adeta bir aynası gibidir. Çünkü yöre insanları 1486 (902) Yıllarından beri gelen Çepni kültürünü tarih boyunca yaşatmaya devam etmişlerdir. Bu kültür yöre insanının Çepni boyundan gelen geleneklerine sahip çıkmasının aynasıdır.
Yapılan bu şenlik birlik ve beraberliğin, gelenek ve göreneklerin bu coğrafyada hala yaşatılmasının aynasıdır. Bu kültürü sadece bu yöre insanının yaşam tarzlarında görmek mümkündür. Onun için “geçmişini bilmeyenin geleceği olmaz” cümlesinden hareketle yaşam tarzları geçmişten bu güne hiç değişmemiştir.
Biz de bu kültürde yoğrulup vatan savunmasında canlarını feda eden bu yöredeki şehit ve gazilerimizi, bulabildiğimiz kadarıyla yazılı neşriyata dökmenin gururunu bütün yöre ve dünya genelinde yaşatmak istiyoruz.
Gelecek kuşaklara tanıtılması noktasında çıkarttığımız “Trabzon Şalpazarı Şehit ve Gazileri” isimli kitabımızın 2.tanıtım ve imza gününü bu şenlik bünyesinde yaparak bütün halkımızla bütünleşerek paylaşmak istiyoruz.
Büyük Liman Havzasında ilk defa Ağasar’a nasip olan “Trabzon Şalpazarı Şehit ve Gazileri” kitabına bütün yöre halkının sahip çıkacağına inancım tamdır;dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here