Ağasar Yöresel Giyim Marka Tescil Belgesi Yenilendi

0

Şalpazarı Dernekler Fedarasyonu tarafından 10 Eylül 2007 yılında patenti  alınan Agasar kültürümüzün simgesi olan yöresel kiyafeti patenti yenilendi.

Şalpazarı Dernekler Fedarasyonu (ŞALFED ) Başkanı Semih Durmuş yaptığı açıklamada;Ağasar Kiyafeti Patenti.
Agasar kültürümüzün simgesi olan yöresel kıyafetimizin daha önce alınan patentinin süresi dolmuş ve zamanında federasyonumuz tarafından 10 yıl süreyle yenilenmesi gerçekleştirilmistir.dedi.

Ağasarlı bayanlarımızın bölgesel bir Türk kıyafeti olan geleneksel giyim tarzı, günümüzde siyasi bir malzeme olarak kullanılan bayanlarımız için bir çıkış noktası/alternatif olabilir…Ağasarlı bayanlarımızın bu kıyafeti, aynı zamanda Türk-İslam sentezinin de en iyi simgelerinden birisi olarak toplumsal barışa büyük katkı sağlayabilir.Yüzyılların birikimiyle şekillenen Ağasar kıyafetlerimiz, geçmişimizle geleceğimiz arasındaki en önemli köprülerden birisidir.

Ağasarlı bayanlarımız, yüzlerce yıllık kültür mirası olan kıyafetleri çoğu yerde folklor gösterisi için kullanılsa da- bugün hala bölgemizde günlük işlerinde, tarlasında, çarşı-pazarında ve özel günlerinde -kısaca her ortamda- rahatlıkla ve büyük bir zevkle giymektedir. Böylece geçmişimizden günümüze çok büyük ve onurlu mesajlar taşımaktadırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here