27.Şalpazarı Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı gerçekleşti

0

Şalpazarı ilçesine bağlı Acısu’da her yıl geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Acısu Bahar Bayramı ve Hıdırellez Şenliği’nin bu yıl 27. gerçekleşti.

     Yoğun bir katılım ve büyük bir coşku ile gerçekleşen şenliğe  uluslararası boyutta ve Karadeniz bölgesinde turizm haftası Şalpazarı Acısu mekiinde başlatıldı.  Şalpazarı Belediyesinin daveti üzerine çevre ilçe Belediye başkanları ve dernek başkanları organizasyona renk kattılar. Şenlikte ayrıca kültürel ve yöresel boyutlar ön plana çıktı. Şenlik kapsamında yayla göçü, yöresel halk oyunları, yöresel el sanatları,  yöresel yemek ikramları; keşkek,  patates, turşu, yağlı bişi, un helvası, yayık ayranı gibi ilçe kültürünün sergilenen stantlar açıldı. Organizatör ve sunucu Erol Yanık‘ın sunduğu programda Belediye Başkanı Refik Kurukız, İl Kültür ve Turizm Müdür Yrd. Feyhan Kurnaz Kaymakam Murat Beşikci ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu birer konuşma yaptılar.

    Şenlikte konuşan Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, “Ağasar’ın belediye başkanı olmaktan, Orta Asya’dan günümüze, Oğuz Türklerinin, Çepni boyu olan halkına hizmet etmekten mutluyum, gururluyum.  Biz burada Çepnilerin Orta Asya’dan günümüze taşıdıkları folklorunu, giyimini, el sanatlarını, yayla göçünü, keşkeğini, yağlı pişisini, yayık ayranını, mısır ununda helvasını tanıtıyoruz. Burası kültür buluşması adı üzerinde baharın başlangıcı, bahar bayramıdır. Bu şenliğimizi yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Şalpazarı Kaymakamı Murat Beşikçi’de şenliğin hayırlı uğurlu olmasını dileyerek emeği geçenlere teşekkür etti.Konuşmaların ardından Sebahattin Yanık ,Murat Kumaş,Yaylacı Halil Karagöz, Ünal Hanedan, Yamaç ,Serdar Kumaş,Ali Alkurt sahne alarak katılımcılara eğlenceli vakit geçirdiler.Ayrıca 27 .düzenlenen Acısu Hıdırellez Kültür Bahar Bayramı Şenliğine Trabzon Vali Yardımcısı Nusret Şahin,Şalpazarı Kaymakamı  Murat Beşikçi,Sri Lanka Fahri konsolosu Atilla Ataman,Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu,Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, Doğankent Belediye Başkanı Haşim Birol Tekin, Nevşehir  Ortahisar Belediye Başkanı İsmail Genç,Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yetkilileri, AK Parti İlçe Başkanı Zeki Çabuk, CHP İlçe Başkanı Erdoğan Kıran,MHP Şalpazarı İlçe Başkanı Ömer Özdin, İYİ Parti İlçe Başkanı Pirağa Yaşar, STK Temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here